Amintirea.

:: REAL LIFE :: Literatura :: Creatii

In jos

Amintirea.

Mesaj Scris de FreeToLove la data de Mar Mai 03, 2011 9:05 pm

Imi amintescu cu drag de copacul de pe dealul din spatele casei bunicilor, care stapaneste cu coroana-i mareata intreg satul.Este un tei drept , atat de drept ca o lumanare si inalt, atat de inalt incat ai impresia ca mangaie cu frunzele sale cerul si norii.Imi amintesc cum vara pe calduri topitoare ma adaposteam la umbra acestuia. Cum stateam cu capul ridicat si-i priveam frunzele de un verde praz prin care mai trecea o adiere si, tristetea ce ma cuprindea cand vedeam o frunza zburand rebela, naiva, care apoi se zdrobea de pamant. Ramurile sale groase si noduroase, semn al batranetii, se invasmanteaza in fiecare an cu flori inmiresmate. Copilaria mea a fost marcata de teiul de pe deal.Mica fiind, ma apropiam de trunchiul sau negru si ii mangaiam scoarta pe care o asociam cu mainile bunicului si ii miroseam florile in care parea sa fie inchisa aroma din dulapul bunicii. Inchid ochii si parca simt mirosul acela dulce, linistitlor ce-mi starneste dorul de casa. Nu am sa uit zilele in care, impreuna cu alti copii am legat o sfoara in chip de leagan, cum roiam in jurul teiului pe atunci inca tanar si cum il impodobeam cu papadia primaverii.Ascunsa printre ramurile sale parca prea dese ca sa nu-i fie frig, ma simteam lafel de protejata ca atunci cand stateam in bratele bunicului. Ma cocotam in varful lui si ii rupeam frunzele crezand ca sunt fluturi verzi si, ii culegeam florile pentru ceaiul din serile reci de iarna. Ii recitam toate poeziile stiute si-i cantam tot ce-mi venea in minte, iar el imi raspundea cu fosnetul dulce si adormitor.Si cum sa uit zilele cand ma adaposteam de picurii de ploaie reci, in care dormeam in bratele iubitului, sau serile sub care ne furam saruturi dulci, doar teiul fiindu-ne martor. O tristete crunta ma apasa la acel gand, la acel moment, la crunta despartire, la care doar teiul mi-a oferit mangaiere. Daca cineva m-ar intreba de ce anume imi amintesc atunci cand e vorba de copilarie, atunci as raspunde: ,,un tei batran cu brate de bunic”. .
FreeToLove

Mesaje Mesaje : 161
Puncte Puncte : 1139
Reputatie Reputatie : 0
Data de inscriere Data de inscriere : 02/05/2011
Varsta Varsta : 22
Localizare Localizare : Nowhere ^^.

Vezi profilul utilizatorului http://lovetim3.blogspot.com/

Sus In jos

Re: Amintirea.

Mesaj Scris de Razvanel la data de Vin Mai 06, 2011 3:49 am

Elena cred ca ma creezi un obsedat de iti sti numele ,dar te inseli singurul lucru de care sunt obsedat e insusirea a ceva ce nu apartine a celei persoane fie ea compunere,scrisoare,creatie in Ps,tutorial .
Se pare ca acum m-ai bagat in ceata complet nu numai din cauza poezilor atat de sentimentale dar si ca ti-am gasit poezile pe diferite siteuri si bloguri pentru a ma asigura ca nu le dai decat copy-paste,pana acum totul e contrar mie Neutral
Razvanel

Mesaje Mesaje : 29
Puncte Puncte : 300
Reputatie Reputatie : -2
Data de inscriere Data de inscriere : 06/05/2011
Varsta Varsta : 24
Localizare Localizare : Brasov

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Mesaj Scris de FreeToLove la data de Vin Mai 06, 2011 8:21 am

Nu ma chiama Elena, iar povestirile sunt scrise de mine. LoveTim3 este bloggul meu personal.
FreeToLove

Sus In jos

Mesaj Scris de Razvanel la data de Vin Mai 06, 2011 12:09 pm

Pai atunci ai furat poezia asta ? Te ai cam dat singura de gol pe creatoarea poeziei de pe scribid o cheama Elena Stanciu si e in a 8-a mi se pare deci c-am te am prins cu mata(Nu e ce va ganditi voi) in sac
Razvanel

Sus In jos

Mesaj Scris de JustyX la data de Vin Mai 06, 2011 1:06 pm

Razvanel a scris:Elena cred ca ma creezi un obsedat de iti sti numele ,dar te inseli singurul lucru de care sunt obsedat e insusirea a ceva ce nu apartine a celei persoane fie ea compunere,scrisoare,creatie in Ps,tutorial .
Se pare ca acum m-ai bagat in ceata complet nu numai din cauza poezilor atat de sentimentale dar si ca ti-am gasit poezile pe diferite siteuri si bloguri pentru a ma asigura ca nu le dai decat copy-paste,pana acum totul e contrar mie Neutral

Exemplifica "diferite siteuri si bloguri"
Aceasta creatie a lui FreeToLove am gasit-o doar pe blogul ei,dupa cum a precizat,LoveTim3
JustyX

Mesaje Mesaje : 128
Puncte Puncte : 1015
Reputatie Reputatie : 4
Data de inscriere Data de inscriere : 05/05/2011
Localizare Localizare : Hiding beyond your limit of imagination

Sus In jos

Mesaj Scris de FreeToLove la data de Vin Mai 06, 2011 10:26 pm

Dragul me, ca sa iti explic exact ce se intampla. Majoritatea din povesti (cat si aceasta) imi sunt date ca tema pentru pregatirea la romana. Sunt in clasa a 8-a. Profesoara ne-a dat anumiti "indici" si cateva expresii apoi noi am facut compunerea. Probabil asa se explica ceea ce spui tu. In caz ca nu ma crezi pot scana caietul pe care am rezolvate variantele de examen.
FreeToLove

Sus In jos

Mesaj Scris de JustyX la data de Sam Mai 07, 2011 11:18 am

FreeToLove a scris:Dragul me, ca sa iti explic exact ce se intampla. Majoritatea din povesti (cat si aceasta) imi sunt date ca tema pentru pregatirea la romana. Sunt in clasa a 8-a. Profesoara ne-a dat anumiti "indici" si cateva expresii apoi noi am facut compunerea. Probabil asa se explica ceea ce spui tu. In caz ca nu ma crezi pot scana caietul pe care am rezolvate variantele de examen.

Superba compunere,chiar esti talentata Smile
JustyX

Mesaje Mesaje : 128
Puncte Puncte : 1015
Reputatie Reputatie : 4
Data de inscriere Data de inscriere : 05/05/2011
Localizare Localizare : Hiding beyond your limit of imagination

Sus In jos

Mesaj Scris de TigerLEGEND la data de Dum Mai 08, 2011 7:26 pm

Razvanel a scris:Pai atunci ai furat poezia asta ? Te ai cam dat singura de gol pe creatoarea poeziei de pe scribid o cheama Elena Stanciu si e in a 8-a mi se pare deci c-am te am prins cu mata(Nu e ce va ganditi voi) in sac

Eu sunt putin cam nestiutor, te rog spune-mi cu ai reusit sa descoperi ca e scrisa de Elena Stanciu? Ce program ai folosit, de faci acuzatie grava (ca ar face plagiat)?

ON: Frumoase versuri... Felicitari!
TigerLEGEND

Mesaje Mesaje : 32
Puncte Puncte : 445
Reputatie Reputatie : -1
Data de inscriere Data de inscriere : 08/05/2011
Varsta Varsta : 30
Localizare Localizare : Arad

Vezi profilul utilizatorului http://rtknights.wikiforum.ro

Sus In jos

Mesaj Scris de Razvanel la data de Mar Mai 10, 2011 10:28 am

Nu stiu foarte simplu am folosit un program foarte complicat pentru tine,propii ochii scria pe acel site jos in dreapta dupa aceasta poezie Elena Stanciu a VIII-a
Razvanel

Sus In jos

Mesaj Scris de FreeToLove la data de Mar Mai 10, 2011 10:31 am

Daca nu imi aduci dovezi, degeaba. Eu ti-am spus cum sta treaba (;. Dovezi contra celor spuse de tine pot aduce oricand. ^^

Is because things are being loved
And people are being used.
FreeToLove

Sus In jos

Mesaj Scris de Razvanel la data de Mar Mai 10, 2011 10:38 am

Bine uite si o dovada la ultima poezie identica cu a ta

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Amintirea Îmi amintesc cu drag de copacul de pe dealul din spatele casei bunicilor, care stăpânea cu coroana măreaţă tot satul, de unde priveam cum fumul trenului grăbit tăia valea şi se îndrepta spre inima soarelui apus, ca o săgeată care îl lovea şi soarele sângera pierzându-se undeva, departe, după dealurile îndepărtate şi nu se mai zărea decât dâra de sânge lăsată în urmă să ne lumineze până la lăsarea nopţii. Îmi amintesc cu drag de copacul de pe dealul din spatele casei bunicilor, unde, sub misterul lunii şi în lumina stelelor, îi întâlneam ochii negri care treceau în grabă pe lângă mine şi intrau în întunericul nopţii. Nu ştiu dacă era fantasma veche a ta sau erai chiar tu în visul meu. Îmiamintesc cu drag de copacul de pe dealul din spatele casei bunicilor, unde vara râdeam cu prietenele mele din te miri ce motiv; unde ne strângeam toate şi ne jucam cu iarba în lumina soarelui care trecea galeş printre crengile copacului bătrân. Îmi amintesc cu drag de poveştile spuse de copacul bătrân, când singură, în plină vară, în uşoara adiere a vântului veneam şi îl întrebam de vremurile trecute în care el martor mut a fost

Elena Stanciu cls a-VIII-a A
Razvanel

Sus In jos

Mesaj Scris de Flippy la data de Mar Mai 10, 2011 10:57 am

A... scuza-ma dar nu prea seamana...Smile

Gifted from Shammi<3
Now you see me, meaw you don't!
Flippy
Admin

Mesaje Mesaje : 131
Puncte Puncte : 1186
Varsta Varsta : 23

Sus In jos

Mesaj Scris de FreeToLove la data de Mar Mai 10, 2011 10:57 am

Dragul meu,
Care parte din "profesoara de romana ne-a oferit anumiti indici pentru a realiza aceasta poveste fiind un subiect de examen (cand ma refer la indici ma refer la timp, spatiu, idee si cateva expresii". Mai citeste tu, te rog frumos, ambele povesti si spunemi daca sunt "IDENTICE" asa cum sustii tu. Cum spuneam, ca sa nu existe dubii, vrei sa scanez caietul sa iti demonstrez ca te inseli ?"

Is because things are being loved
And people are being used.
FreeToLove

Sus In jos