Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

FAQ Probleme frecvente legate de Windows

 :: SUPORT :: Windows

In jos

FAQ Probleme frecvente legate de Windows Empty FAQ Probleme frecvente legate de Windows

Mesaj Scris de CreativeFuNky Dum Mai 29, 2011 8:49 am

Buna ziua!...
Mi-am delectat niste momente ochii prin forum si am observat ca aveti cateva nelamuriri legate de Windows.

1. Low Memory Disk:
Daca vi se intampla sa intampinati aceasta "Atentie" a Windows-ului, trebuie sa:
Windows XP:
La Windows XP, rare ori intampinati aceasta problema deoarece, daca instalati Windows-ul in C:\ sau in D:\ inseamna ca, Windows-ul ruleaza toate fisierele acestuia deoarece RAM-ii sunt prea insuficienti. De exemplu: Daca aveti in acelasi Computer sau Director si anumite jocuri noi, care consuma multa memorie de exemplu: Metin2, Counter-Strike, Need For Speed Carbon +, [Prototype], Assasin Creed, Infamous , inseamna ca, Windows-ul ruleaza cu anumite fisiere din acesta pentru a face in asa fel ca RAM-ii sa reziste in orice caz daca jucati vre unul din jocuri si anumite programe in plus.
La Windows Vista:
La Windows Vista, este alta problema deoarece, acesta a fost conceput rapid, fara sa gandeasca cei de la companie sa nu consume nici RAM-i si nici Disk Space deajuns de mult. Daca intampinati problema aceasta la Windows Vista, v-a anunt ca este din cauza acestuia in primul plan. In al doilea plan sunt jocurile sau filmele care depasesc 50% din spatiul liber in folderul Computer (C:\). Pe al treilea plan ar putea fi din cauza Update-ului automat care sa consume mai mult de 500 Mb.
La Windows Se7en:
La Windows Se7en este din cauza licentei. Daca aveti licenta sau Windows cu Original Geniune, sunt de la anumitele probleme: La Windows cu licenta inseamna ca, Windows-ul s-a instalat cu ceea ce se numeste wtatrib.ws care consuma cel mai mult fiindca are termen de valabilitate. La Windows cu Original Geniune, problema este la fel ca la Windows Vista, cea a Updateului automat dar si aceluia cu jocurile.

2. Problema 3D Graphyx
Daca am reinstalat Windows-ul sau orice OS, ne apare atunci cand incercam sa ne jucam un joc o eroare gen "3D Graphyx..." inseamna ca nu ne merge efectul 3D Graphyx al placii video.
Cum putem rezolva?
Este simplu! Daca stiti sigur ca ati instalat placa video fara CD, cu instalare de pe internet, inseamna ca ori nu s-a instalat anumite fisiere bine din cauza: Browser-ului, Messenger-ului sau oricarui program aprins, sau instalarea care o avem noi, piratata nu functioneaza. Daca doriti sa fiti mai siguri pe voi in legatura cu protectia placii video si functionarea jocurilor fara probleme, trebuie sa instalati un Driver original! Daca nu mai aveti Driver-ul, nu este nimic! Cautati pe site-ul companiei si faceti comanda de un Driver care costa intre 20-100 lei + transport gratuit la anumite firme.

3. Sfaturi despre Mac OS X Snow Leopard
Daca v-ati instalat Sistemul de operare Mac Os X Leopard pe un computer care nu este de firma originala Mac sau Apple, v-a sugerez sa instalati ori Windows ori Lynux deoarece acesta merge cel mai bine pe computerele originale.
Pentru a nu avea probleme, v-a rog sa imi luati in considerare sfatul.

4. Anti-virus
Despre anti-virus v-a sugerez cel mai mult:
1.- Norton Anti-virus
2.- NOD32
3.- ESET Smart Security
4.- BitDefender
5.- Avira Anti-virus
Acestea sunt scrise in ordine dupa calitatea si experienta de a prinde virusii.

Cu toate acestea, pe scurt pentru un calculator bun si rezistent in toate punctele de vedere v-a recomand:
1. Windows XP daca doriti sa nu aveti probleme cu memoria si nu v-a place design-urile.
Windows Se7en daca doriti sa fie mediu la problemele cu memoria si sa fiti inconjurati de un design delicat.
2. Daca cumparati un calculator sau o placa video noua, nu uitati, sa nu pierdeti CD Driver-ul! Acesta trebuie sa il puneti undeva de unde sa stiti de fiecare data cand reinstalati Windows-ul din cauza virusilor sa il aveti la indemana!
3. Mac OS X Snow Leopard sa il folositi doar daca aveti electronice de la firmele originale.
4. Cel mai indicat anti-virus este Norton! Il folosesc de fiecare data fiindca este excelent de bun!


Ca si sfarsit, sper ca am fost de ajutor!
Daca mai aveti probleme, va rog dati Re-Post si v-a voi raspunde!
CreativeFuNky
CreativeFuNky

Mesaje Mesaje : 8
Puncte Puncte : 73
Reputatie Reputatie : 0
Data de inscriere Data de inscriere : 29/05/2011

Sus In jos

Sus


 :: SUPORT :: Windows

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum